Chorvatsko 1. část – Plitvická jezera

Letošní dovolená byla opravdu povedená. Po počáteční volbě mezi návštěvou Rakouska a Chorvatska zvítězilo právě druhé jmenované místo. Míst jsme navštívili opravdu hodně, a proto rozdělím fotografie do několika částí. Začneme ikonou Chorvatska, Plitvickými jezery, které proslavil film o Vinnetuovi a Old Shatterhandovi, Poklad na Stříbrném jezeře, jehož část byla natáčena právě zde. V dalších dílech se podíváme na Národní parky Paklenica, Krka a Kornati. Nahlédneme také do přístavního města Zadar a do okolí vesničky Maslenica.

Do Chorvatska jsme se vydali v červenci na devět dní v období svátků Cyrila a Metoděje a upálení Jana Husa. Cesta auty byla až na drobnosti celkem bezproblémová. Po tankodromu na D1 a perfektních dálnicích v Rakousku jsme dorazili do Slovinska. Místní mají velmi předražené dálnice, a tak padla volba na objížďku po obyčejných silnicích. No, to teprve byl tankodrom! Díry, krátery, prohlubně, zkrátka test pro naše tlumiče. Naštěstí Slovinsko není tak velká země, takže jsme byli záhy na hranicích s Chorvatskem. Jelikož Chorvaté zatím nejsou v EU (budou v roce 2013, bůh jim pomáhej), tak jsme museli podstoupit zhruba hodinovou kolonu, na jejímž konci se pán v budce sotva podíval na občanky a my se mohli konečně vydat směrem k Plitvickým jezerům.

Po zaparkování na místním parkovišti v lese (zpoplatněno 7 kun / hodina) jsme zakoupili lístky (dospělí – 110 kun, studenti – 80 kun) a vydali se k autobusu, který nás dovezl na začátek prohlídky. Park je vskutku nádherný. Čirá voda, spousta vodopádů, překrásná zeleň, bohatá fauna a vzpomínky na film Poklad na Stříbrném jezeře.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *