Chorvatsko 2. část – Paklenica

Od Plitvických jezer se přesuneme do úplně jiného prostředí. Vodu vystřídá sucho, zeleň vystřídají skály. Paklenica je národní park, který je součástí chorvatských hor Velebit (nejvyšší horou Velebitu je Vaganski vrh, který měří 1757 m).

Národní park Paklenica se dělí na dvě části, Malou Paklenicu a Velkou Paklenicu. Obě jsou zasazeny do podobných skalnatých údolí, ale Malá Paklenica je prý náročnější a divočejší (prochází se korytem řeky). My jsme měli čas na projití části Velké Paklenici a i to byl zážitek.

Zpočátku to vypadalo na relativně pohodovou procházku, sem tam nějaké ty kamenné schody nebo rovinatá pěšina. Rozčarování přišlo na druhé křižovatce, kde se cesta prudce stáčela do kopce. Naše skupina zvyklá především na české hory měla co dělat, aby po dlouhé a namáhavé cestě vystoupila až na vrchol kopce (začátek cca v 300 metrech nad mořem a konec cca v 900 m.). Nešlo ani tak o překonané převýšení, jako spíš o styl cesty. Prudké serpentýny v 36°C nejsou ideální asi pro nikoho :-).

Všechna ta námaha se ale vyplatila. Odměnou byla krásná panoramata, zajímavé skalní útvary i spatřený metrový had neznámého druhu. Doufám, že budu mít možnost se sem ještě někdy vrátit a projít Paklenicu celou, určitě to za to stojí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *