Korsika – obecné informace

V závěrečném článku o Korsice se budeme věnovat obecným informacím. Zkrátka všemu co by vás mohlo zajímat, pokud se také rozhodnete tento ostrov navštívit. Probírat budeme dopravu, jídlo, pití, ubytování, nejkrásnější navštívená místa a obecný pohled na toto místo.

 

Doprava

Možností, jak se dostat na Korsiku je několik. Samozřejmě pokud jedete autem, tak je vždy nutnost využít trajektu (pokud nemáte Batmobil či Fantomasovo létající auto). Trajektem se dá vyjet z Francie (Nice) nebo z Itálie (Genova, Livorno). My se rozhodli pro italské Livorno. Vzdálenost z Prahy do Livorna je kolem 1100 kilometrů, pokud uvažujeme i placené úseky. Celková cena za benzín (a veškeré poplatky) při průměrné spotřebě kolem 7 litrů vyšla zhruba na 1800 Kč na osobu, při 4 cestujících v autě. V této ceně je započteno i cestování po Korsice a zpáteční cesta. Takže relativně příznivá cena. Horší je to s cenou za trajekt. My si ho zarezervovali asi půl roku před odjezdem a vyšel na 2014 Kč na osobu (http://www.corsicaferries.cz). Cesta trvala kolem 4 hodin při cestě tam a asi 6 hodin při cestě zpět. Jediné mínus trajektu byla šílená klimatizace, kdy nám přišlo, že byla nastavena tak na 15°C, takže svetr s sebou :).

Některé internetové články nás před odjezdem strašily, že jsou na Korsice příšerné a hlavně velmi úzké silnice. Musím uznat, že doprava je na Korsice jiná než na jakou jsme zvyklí u nás, ale kvalita silnic je daleko lepší. Pravdou ovšem je, že alespoň na severní části ostrova jsou silnice velmi úzké a často se kroutí v serpentinách. Na Korsice si také užijete spoustu “zábavy” se zpomalovacími prahy (retárdéry), jsou všude a mnohdy nejsou příliš označené. Také zde nejsou žádné dálnice, takže s nějakou dálniční známkou si lámat hlavu nemusíte.

 

Ubytování

Navštívili jsme celkem 4 kempy a jejich kvalita byla velmi vysoká. Teplá voda, elektřina za příplatek, dostatek místa a možnost postavit stany pod stromy ve stínu byla samozřejmost. Někde byl dokonce k dispozici erární gril, kterého jsme také využili. Na Korsice to v kempech funguje podobně jako v Čechách, takže se není čeho bát. Ubytování možné do 20 – 22 hodin a v den odjezdu se spakovat do 10 – 12 hodin. Ceny se pohybovaly od 8 EUR/osoba do 12 EUR/osoba včetně příplatku za stan. Z evropského pohledu tedy průměrné ceny. Jediné co bych doporučoval je vzít si s sebou nafukovací karimatku. Bohužel jsem měl v každém kempu smůlu na podklad a příliš jsem se na své EVA karimatce nevyspal :) a musel jsem to dohánět v autě, kdy jsem přicházel o krásná panoramata :).

 

Jídlo a pití

Samozřejmě největší zásoby jsme si vezli jako správní Češi z domova v podobě konzerv a instantních polévek, ale párkrát jsme zavítali i do pizzerie. Pizza v Portu byla menších rozměrů za cenu cca 10 EUR, což se moc nevyplatilo. Dále jsem měl pizzu v Bastii asi za 11 EUR a ta tedy za to rozhodně stála, takže záleží jaký máte hlad a na jaké místo narazíte :). Obyčejnou 1,5 l vodu jsme také v pizzerii kupovali za 4 EUR (to bylo překvapení). Tu samou jsme posléze viděli v místním supermarketu (název místního řetězce je Casino a samozřejmě Spar) za 0,78 EUR :). Co se týká piva, tak narazit tu v hospodě na točené (Pietra), je takřka nemožné. Alespoň nám se to nepovedlo. Většinou se zde točí europivo Heineken, ale po několika denním půstu jsme neodolali. Cena se bohužel pohybovala od 3 EUR (malé) do 6! EUR (velké). Nu což, Češi. Lahvová piva se dala sehnat za relativně rozumný peníz, nicméně chyběla nám možnost chlazení, a tak se to stejně moc pít nedalo :). Celkově jsou potraviny o něco dražší než u nás, ale není to nic hrozného.

 

Navštívená místa

V celém seriálu z Korsiky jste si mohli udělat vlastní obrázek, jaká místa byla asi nejhezčí. Já byl nejvíce nadšen z cesty k Lac d’Oriente, cestou korytem řeky Fango (bohužel fotografie chybí, protože se jednalo o brodění a plavání v řece) a pak z určitých pláží, které byly nedaleko skalních převisů. Žádné místo ale vyloženě nezklamalo a rozhodně bych mohl doporučit vše.

 

Bezpečnost

Těsně před odjezdem jsem hledal na internetu informace o bezpečnosti na Korsice. První článek byl z anglického BBC, kde se psalo o tom, jak mafiáni postříleli pár lidí v nějaké vesnici. To mi na klidu nepřidalo, ale po dalším studiu jsem byl uklidněn, protože na Korsice prý nikdy nezaútočili na turistu (nevím co je na tom pravdy :)). My jsme ovšem, kromě pár rozstřílených značek, nic podezřelého nebo nebezpečného neviděli. Takže to asi nebude tak hrozné. Jediné místo, které budilo trochu obavy, bylo Corte. Úzké uličky, rozpadlé domy a divná zákoutí dávaly tušit, že v noci raději sami do zapadlých koutů nezacházet :).

 

Závěr

Pokud vás již nebaví jezdit každý rok do Chorvatska a chcete vidět i jiný kus světa, tak Korsiku určitě doporučuji. My měli čas vidět zhruba 1/3 ostrova (severní část) a rozhodně to stálo za to a chceme se sem ještě někdy v budoucnu vrátit. Pokud máte nějaké dotazy nebo se chcete podělit se svými zkušenostmi z Korsiky, tak se neváhejte podělit v komentářích :).

Na příští rok máme zatím v plánu navštívit Norsko, tak uvidíme, jak se nakonec rozhodneme.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *