Německo – Neuschwanstein, Hohenschwangau a Mnichov

V posledním letošním zahraničním výletě jsme se vypravili do Bavorska k zámkům Neuschwanstein a Hohenschwangau se zpáteční cestou přes Mnichov. Již od dětských let, když jsem dostal k Vánocům puzzle se zámkem Neuschwanstein, jsem chtěl toto místo navštívit osobně. Díky výhodné nabídce jedné z pražských cestovních kanceláří se mi to konečně podařilo.

Cesta začínala u pražského hlavního nádraží, kde jsme kolem jedné hodiny ranní vyrazili autobusem směrem k Plzni. Zde byl nabrán zbytek výletníků a nic nám nebránilo najet na dálnici směřující k Mnichovu. Kolem osmé hodiny ranní autobus zastavil na parkovišti číslo 4 v turistické obci Hohenschwangau, kde stojí i stejnojmenný zámek. My měli rezervovaný lístek pouze na zámek Neuschwanstein (prohlídka začínala v 11:15), takže jsme mohli prozkoumávat okolí. Nejprve se naším terčem stalo jezero Alpsee a poté různé cesty kolem zámku Neuschwanstein, včetně mostku Marienbrücke.

Ve čtvrt na dvanáct jsme se dostali ke vstupu do zámku, kde započala naše prohlídka. U pultu každý z návštěvníků dostal jakýsi přenosný reproduktor, ze kterého byl po dobu prohlídky slyšet doprovodný komentář (nechyběl výklad v českém jazyce). Výzdoba zámku je vskutku nádherná a ač se zde míchají různé styly, tak to jako celek působí velice dobře. Z výkladu jsme se dozvěděli, že byl zámek postaven kolem roku 1892 (ano, v době, kdy v USA již stálo několik mrakodrapů) tehdejším bavorským králem Ludvíkem II. Ludvík II. se příliš nevěnoval panování, ale měl slabost pro architekturu a umění, proto kromě zámku Neuschwanstein nechal postavit i další známé stavby (např. Linderhof). V roce 1886 byl zbaven svéprávnosti a byl odveden na zámek Burg, kde byl téhož roku za záhadných okolností nalezen mrtvý v nedalekém jezeře.

Jelikož Ludvík II. zanechal Bavorsko ve velkých dluzích, rozhodlo se, že se zámek Neuschwanstein stane přístupný veřejnosti, aby se alespoň tímto způsobem dluh pomalu splácel. V dnešní době navštíví tento zámek neuvěřitelných 1,5 milionu návštěvníků ročně, což z něj dělá jedno z nejžádanějších turistických míst v Německu. Nedivím se, zámek je to opravdu nádherný.

Po dokončení prohlídky zámku jsme se vydali ještě na krátkou zastávku do Mnichova. Nic nebylo naplánováno, a tak jsme si dali v hospodě místní kvasnicové pivo (s mizernou obsluhou mimochodem :-)) a navštívili jsme malý park Hofgarten, Odeonsplatz a Siegestor.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *