Pevnost Dobrošov, opevnění Běloves a okolí

Cílem druhého letošního výletu bylo město Náchod, konkrétně pevnost Dobrošov a naučná stezka opevnění Běloves. Cestou jsme navštívili můj velmi oblíbený pivovar Primátor, kde nám prodali pár “kousků” a polokošili s logem na památku :-). Poté započala samotná cesta po modrém turistickém značení až k pevnosti Dobrošov.

Předpověď počasí tentokrát velmi selhala, protože bylo hlášeno zataženo s deštěm a kolem 11°C. Ve skutečnosti bylo zhruba o 5°C více a polojasno. Po počátečním stoupání od Náchoda směrem k pevnosti Dobrošov jsme dorazili na místo. Nejdříve byl prozkoumán pěchotní srub Můstek (tento srub byl zničený Němci, kteří zde testovali svou dělostřeleckou munici. Ovšem žádná střela nezničila obranu srubu úplně a to Němce zcela překvapilo. Holt kvalitní Česká práce. Stejné střely byly testovány i v Belgii, kde bez problémů prorážely až 3,5 metru tlusté stěny.) a odtud vedla naše cesta do útrob pevnosti Dobrošov. Dovnitř jsme byli vpuštěni bez průvodce, protože bychom museli asi půl hodiny čekat. Vnitřek pevnosti byl zajímavý, ačkoli se dochovaly jen místnosti a chodby. Někde byl interiér doplněn o dobové informace či různé zbraně a doplňky. Po asi kilometrových chodbách jsme vystoupali do srubu Můstek (pevnost Dobrošov a Můstek jsou propojeny právě těmito chodbami).

Od pevnosti nás vedla zelená turistická značka zpět k Náchodu. Cestou jsme procházeli kolem dalších pěchotních srubů (Jeřáb, Jirásek, Hrobka, Polsko, Lom a Březinka). Nejhezčí a nejzachovalejší byl asi poslední pěchotní srub Březinka. Ostatně posuďte sami podle fotek :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *