Portugalsko – Porto

V červnu jsem měl možnost navštívit na pár dní portugalské město Porto. Hned na začátek musím zmínit, že jsem s sebou neměl svou DSLR, takže přiložené obrázky jsou pouze z mobilního telefonu. Nicméně i tak si myslím, že to pro názornou ukázku postačuje.

Ihned po příletu na letiště Francisco Sá Carneiro jsme si zakoupili Andante kartu (MHD), na kterou se dobíjejí jednotlivé jízdy metrem či autobusem. Samotná karta stojí 0,6 EUR a jednotlivé jízdné se liší dle pásem. My si vystačili s dobíjením za 1,55 EUR/jízda, což odpovídá tarifu Z3.

Hromadná doprava je v Portu na vysoké úrovni. Metro i autobusy jsou moderní a jezdí na čas. Zajímavostí je, že většinu času je metro nad úrovní země. Je to tedy zcela opačně než v Praze, kde je metro převážně v zemi. Třešničkou je potom jízda metra po mostě Dom Luís I, odkud je krásný výhled na řeku Rio Douro a okolí.

Z památek jsme toho bohužel moc neviděli – pouze část historického města a katedrálu (Porto Cathedral). Alespoň jsme stihli navštívit most Dom Luís I a jednu z tématických restaurací v historickém centru. Ceny v restauracích jsou vyšší než u nás, porce jsou také o poznání menší, ale jídlo bylo všude výborné.

Jako správný Čech jsem také ochutnal místní pivo. V obchodě byly k dispozici pouze dva druhy – Super Bock a Sagres. První jmenované jsem měl možnost ochutnat i čepované a rozhodně neurazilo. To se bohužel nedá říct o Sagres, kde jsem nelitoval, že byla k dispozici pouze vtipná 200 ml verze.

V Portu se ale samozřejmě pije úplně něco jiného. Bylo mi nabídnuto místní víno a musím uznat, že bylo výborné. Žít v Portu, tak se ze mě místo pivaře asi snadno stane vinař. :)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *