Rakousko – údolí Dorfertal a Dorfer see

Poslední zastávkou v Rakousku byl kemp u obce Kals Am Grossglockner (1400 m. n. m.). Uvítalo nás mnohem chladnější počasí než v předchozích dnech (rozdíl cca 15°C). Změna to ovšem byla velmi příjemná. Po rozdělání stanů a přečkání menší večerní bouřky jsme se druhý den vydali na celodenní výlet údolím Dorfertal a za jezerem Dorfer see.

Cesta k jezeru byla velmi příjemná a bezproblémová. Celkem měřila cca 7-8 km a většinou byla tvořena zpevněnou pěšinou po které jezdila i auta a traktory (žádný provoz – 1 auto/hodina). Když jsme dorazili k jezeru, tak jsme se rozhodovali jestli jít dále nebo se vrátit zpět do kempu, ale jelikož byly teprve 2 hodiny odpoledne, tak jsem se společně s dvěma společníky vydal ještě dál za jezero Dorfer see. Zbytek skupiny se vrátil do kempu.

Po pár metrech mě překvapila sněhová pokrývka, která byla přímo přes cestu. Tam jsem zjistil, že můj vzorek na botách není se sněhem kamarád a cítil jsem se jak na ledě. Na prvním rozcestí jsme se vydali ještě výše nad jezero Dorfer see. Výhled byl naprosto úchvatný. Sem tam nám dělali společnost svišti a snad kuny či lasičky.

Další konfrontace se sněhem přišla zhruba v půli cesty, tentokrát se ovšem jednalo a 20 metrový úsek, kde kdyby člověk uklouzl, tak by letěl pěkných 500 metrů přímo do jezera Dorfer see. Naštěstí zde bylo přítomné ocelové lano, kterého se člověk mohl držet. Celkový zážitek ale nic moc (sníh jsem nechtěl už ani vidět). Naneštěstí o kus dál byla další sněhová překážka a tentokrát ještě delší. Nicméně vše jsme zvládli a došli až na vrchol hory Spinewritol.

Odtud začala cesta klesat a krásnými pláněmi jsme sestupovali níže do údolí. Konečné klesání bylo ovšem velmi nešetrné k našim kolenům (nekonečné serpentýny – překonávaly převýšení cca 800 metrů). Rakušané ovšem mysleli na unavené lidi a přímo pod sestupem připravili vhodně sklopenou lavičku, na které se dalo krásně odpočívat. Čas nás ovšem tlačil, tak jsme se vydali po občerstvení dál, abychom zašli za světla do kempu. Z plánovaných 14km byla nakonec cca 26km dlouhá tůra. Cestou jsme nakonec stopli jednoho z usedlíků, který nás svým jeepem přiblížil ke kempu. Zkrátka den plný zážitků a jednalo se určitě o nejlepší moment celé dovolené. Takže pokud máte rádi horskou turistiku, tak neváhejte a vydejte se směr Kals Am Grossglockner, stojí to za to!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *